Agencja Interaktywna PIK

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami. Piszemy na tematy bliskie naszej działalności - reklama, marketing oraz SEO. Dodatkowo prowadzimy ciekawą serię artykułów o najczęściej popełnianych błędach np. przy tworzeniu stron, przy tworzeniu grafiki reklamowej itp. Zapraszamy!

błędy na stronie internetowej

Reklamy na Facebooku - 7 najczęściej popełnianych błędów obniżających skuteczność reklamy

Reklamy na Facebooku to niewątpliwie jeden z najczęściej używanych kanałów reklamowych ostatnich lat. Reklama na Facebooku dociera do dużej liczby osób, zgodnych z profilem docelowego klienta pod każdym względem – w końcu sami ten profil ustalamy. Niestety często bywa tak, że marnujemy na tę reklamę pieniądze. Dlaczego marnujemy, skoro reklama jest skuteczna? Choćby dlatego, że na własne życzenie czynimy tę reklamę bezużyteczną. Błędy popełniane przy tworzeniu reklam na portalu Facebook, mogą zaważyć na całej kampanii reklamowej. Warto zapoznać się z listą błędów, warto ich unikać lub w porę naprawić – wtedy reklama będzie miała sens, a nie będzie tylko pustym zasilaczem kont bankowych właścicieli Facebooka.

Złe ustalenie grupy docelowej
Parę słów z początku powinno już uświadomić Cię, że ustalenie grupy docelowej to rzecz najistotniejsza. Musisz przemyśleć do kogo konkretnie ma trafić Twoja reklama. Jeśli prowadzisz salon kosmetyczny i zależy Ci na promowaniu nowego solarium wybierzesz grupę docelową zgodnie ze średnią wiekową oraz preferencjami klientek odwiedzających Twój salon.

Niedokładne przekierowanie
Jeśli reklamujesz dany produkt ze swojej oferty, link musi prowadzić bezpośrednio do niego. Reklamując nową linię kosmetyków samochodowych zwracasz uwagę klienta na konkretne produkty z oferty. Jeśli klient kliknął w reklamę, ponieważ zainteresował go wosk do samochodu „Alfa” to właśnie z tym produktem chce się zapoznać. Przekierowanie z reklamy powinno więc trafić bezpośrednio na stronę poświęconą temu kosmetykowi, a nie na stronę główną producenta lub jeszcze gorzej na inny artykuł z oferty.

Złej jakości zdjęcia
Zdjęcia muszą być idealnie dobrane, dobrze wykadrowane i przede wszystkim dobrej jakości. Wybierając grafikę do reklamy koniecznie zwróć uwagę na to, co pomyślałbyś jako klient trafiając na taką fotografię. Klienci lubią przejrzystość. Doskonale wykonane zdjęcie danego produktu zwiększa kilkukrotnie szanse sprzedaży. Z dobrze przedstawioną ofertą klient zapozna się chętniej, ponieważ lubimy kupować to co ładnie wygląda. Sprawdź też najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu grafiki

Niejasny i skomplikowany przekaz
Tekst reklamy musi być napisany krótko, zwięźle oraz logicznie. Klient mający względnie kilka sekund na przeczytanie danego ogłoszenia musi „zawiesić na czymś oko”. Reklama musi przyciągnąć uwagę, najważniejsze aby użyć tekstu zachęcającego do działania - „kup!”, „zapisz się!”, „przeczytaj!”. Tekst musi być tak sformułowany aby klient dzięki kilku zdaniom miał w głowie wstępny zarys oferowanego produkty czy usługi.

Brak logo Twojej firmy
Reklama na Facebooku dociera do sporej liczby potencjalnych klientów. Choćby nawet pierwsza reklama nie przyniosła niebotycznych zysków czy jakiejkolwiek sprzedaży, powinieneś zadbać o to aby Twoja marka stała się rozpoznawalna. Umieszczając logo swojej firmy w widocznym miejscu na zdjęciu, które dodajesz do reklamy sprawiasz, że wszyscy klienci którzy zobaczą Twoją reklamę mogą podświadomie zaznajomić się z logo. W ten sposób budujesz świadomość marki.

Brak planu działania oraz konsultacji
Warto poświęcić parę godzin na stworzenie unikatowego tekstu na potrzeby reklamy. Oczywiście nie mówimy tu o tym, aby przez 2 godziny pisać dwa zdania. Warto napisać kilka różnych wersji tekstu, zapisać je w pliku i wrócić do zapisanej treści po kilku godzinach. W tym czasie prawdopodobnie nasz umysł odpocznie i będzie wstanie wychwycić mankamenty lub błędy w treści. Oczywiście warto wybrać tekst, który po namyśle najbardziej nam odpowiada ale warto również skonsultować wybrane treści z osobą trzecią. Co dwie głowy to nie jedna.

Zaniechanie sprawdzania skuteczności
Nie zapomnij mierzyć skuteczności swojej reklamy. Sprawdź czy dobrze określiłeś grupę docelową, czy wybrałeś odpowiednie frazy kluczowe. Zobacz jak przyjmowana jest przez użytkowników Twoja reklama, czy jest udostępniana na innych profilach, czy użytkownicy lubią Twój post oraz czy wzrosła liczba polubień Twojej strony. Mając te dane możesz eksperymentować z grupą docelową rozszerzając lub zawężając poszczególne parametry a także wybierać nowe frazy kluczowe zastępując nimi te słabsze.

Sprawdź również 9 sposobów na darmową reklamę w internecie